Fifth Grade Measurement Math Lessons

Save
Next Video:
How to Solve Problems Involving Similar Figures....5

Fifth grade measurement math lessons will require a few key tools, like a length of rope. Find out about fifth grade measurement math lessons with help from an experienced mathematics educator in this free video clip.

Part of the Video Series: Math Solutions
Promoted By Zergnet

Comments

Video Transcript

Hi. My name is Marija, and today I'm going to give you a 5th grade measurement math lesson. So mostly measurement lessons have to do with conversions. So one question could be how much does 24 feet of rope cost if let's say they give you 1 yard, costs 3 dollars. So the first that students have to realize is they're asked for yards but they're given feet so this is where the conversion process comes in. All right. So if we have 24 feet what we need to know is that one yard is equal to 3 feet. So we start with this ratio and then they can convert by setting up a proportion. So we have 24 feet and we want to know how many yards that's equivalent to. So they'll cross multiply and they'll get 24 equals 3y and when they solve their equation they'll get that the yardage is 8. So once we have the conversion we know there's 8 yards, we go back to what we know about how much it costs, if 3 dollars per yard. So we multiply the 3 by 8 and we find out that it costs 24 dollars.

Featured

Related Searches

M
Is DIY in your DNA? Become part of our maker community.
Submit Your Work!