Examples of Variable Costs for a Business

Save

Variable costs are business expenses that coincide directly with the level of production or product acquisition. In contrast, fixed costs remain constant regardless of output. Direct materials, variable labor expenses and transaction fees are among common variable costs.

Production plant
(06photo/iStock/Getty Images)

Direct materials may be the purest example of a variable cost. In manufacturing, materials costs include the amount you pay to produce the items you sell. If the wood, metal and parts needed to make a widget cost $10 and you produce 2,000 in a month, the monthly direct materials cost is $20,000. In a resale business, you don't have direct materials costs. Instead, you have production acquisition costs, commonly referred to as costs of goods sold. This expense equals what you pay for each item that you sell.

A variety of labor costs often are treated as variable costs as well. Direct labor refers to the amounts you pay employees that coincides with production. If you pay a bonus of 10 cents per unit, and your workers make 1,000 units in a month, you incur a direct labor cost of $100. Direct labor goes above basic wages you pay employees for time worked. Billable wages paid to hourly employees for the time they work is also a variable cost in many cases. Commissions paid to salespeople, which equals a percentage of revenue generated, are variable as well.

Some variable costs are incurred when you complete transactions. A common example is the credit card processing fee merchants pay each time they complete a purchase transaction. If you pay 30 cents per transaction in a 1,000 sales transaction month, your total variable costs are $300. If you receive payments through PayPal, the transaction fees deducted from your revenue are also variable costs. Shipping costs you pay on each order fulfillment are variable too.

In some cases, supplies used in production are variable even when not included in creating goods. For instance, you may need fuel or oil for machinery. These supplies are used up based on the level of production. Assuming the business can calculate the actual cost per unit of production, it can treat such supply usage as variable costs. The cost of product packaging for a manufacturer or reseller is another example. Utilities expenses that are tied to machine or equipment usage are also variable.

References

Promoted By Zergnet

Comments

Related Searches

Check It Out

Are You Really Getting A Deal From Discount Stores?

M
Is DIY in your DNA? Become part of our maker community.
Submit Your Work!