How to Calculate Unit Cost for Adult Day Care

Save

Unit cost is a business term that refers to the cost per unit or item. Calculating unit cost helps consumers to better compare prices to derive the best bargain. This is especially helpful when determining the cheapest cost for a service, such as adult day care. With a bit of innovate thinking, you can compare the unit cost for adult day care to help you better compare the prices to select the care that best fits your finances.

Things You'll Need

  • Calculator
  • Divide the yearly cost for adult day care by 12 to determine the unit cost for care per month. For example, if the yearly cost of adult day care is $2,400, then you would complete the following equation: $2,400 per year / 12 months = $200 per month.

  • Divide the yearly cost for adult day care by 52 to determine the unit cost for care per week. For example, in this instance you would complete the following: $2,400 per year / 52 weeks = $46.15 per week.

  • Divide the yearly cost for adult day care by 365 to determine the unit cost for care per day. For example, in this instance you would complete the following: $2,400 per year / 365 days = $6.57 per day.

  • Divide the daily cost for adult day care by 24 to determine the unit cost for care per hour. For example, in this instance you would complete the following: $6.57 per day / 24 hours = $0.27 per hour.

Tips & Warnings

  • Calculate the unit cost for 1 minute by dividing the hourly cost by 60, and then calculate the unit cost per second by dividing the minute cost by 60 as well.
  • Add the estimated cost of transportation expenses to and from the adult day care center as well to derive an even more accurate calculation of the unit cost for adult day care.
  • Consider the quality of the care offered in addition to merely comparing the cost of adult day care, for some care facilities offer different features.
  • Beware of incorrectly calculating the daily unit cost before calculating the hourly unit cost. If you incorrectly calculate the daily unit cost, then you will incorrectly calculate the hourly one as well.

References

Promoted By Zergnet

Comments

You May Also Like

Related Searches

Check It Out

Are You Really Getting A Deal From Discount Stores?

M
Is DIY in your DNA? Become part of our maker community.
Submit Your Work!